Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 95 lat temu powstała Błękitna Armia - Historia - Wiedza
95 lat temu powstała Błękitna Armia
wtorek, 05 czerwca 2012 12:10

Błękitna Armia pod dowództwem Józefa Hallera znacząco się przyczyniła do zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. 4 czerwca 2012 minęło 95 lat od utworzenia polskiej armii we Francji.

 
Została powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincaré'ego 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Polskiego Narodowego. Hallerczycy poza udziałem w Wielkiej Wojnie, walczyli także w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-radzieckiej. Ostatnim dowódcą Błękitnej Armii był gen. Józef Haller.

Józef Haller de Hallenburg (13 sierpnia 1873 - 4 czerwca 1960) oficer armii austriackiej; w okresie I wojny światowej był dowódcą 3. pułku piechoty legionów na froncie karpackim, następnie dowodził 2. Brygadą Legionów, która na znak protestu, po podpisaniu pokoju brzeskiego, przedarła sie 15 lutego 1918 roku przez front pod Rarańczą.

 

Po tym wydarzeniu został dowódcą 2. Korpusu Polskiego w Rosji, na czele którego stoczył bitwę z Niemcami pod Kaniowem 11 maja 1918 roku. Po bitwie i rozwiązaniu korpusu dostał się przez Moskwę do Murmańska, a stamtąd drogą morską do Francji. 4 października 1918 r. objął dowództwo nad armią polską we Francji, z którą to wiosną 1919 roku przybył do kraju. Został dowódcą frontu galicyjskiego, gdzie walczył z Ukraińcami.

 

Następnie na czele frontu pomorskiego obejmował przyznane Polsce decyzją traktatu wersalskiego Pomorze. W wojnie polsko-bolszewickiej pełnił funkcję Generalnego Inspektora Amii Ochotniczej, a także dowódcy Frontu Północnego. Po zakończeniu wojny został Generalnym Inspektorem Artylerii, oraz posłem na sejm. Po zamachu majowym został przeniesiony w stan spoczynku. Był jednym z przywódców Frontu Mores i Stronnictwa Pracy. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się do Francji, gdzie został członkiem rządu gen. Władysława Sikorskiego. Po wojnie pozostał na emigracji.
źródło: MON


Reklama

Wysokiej jakości sprzęt medyczny oferuje firma http://www.tehand.pl/ z Lublina.

Wiecie czym jest profesjonalna oferta transportowa ? Skorzystajcie z ich oferty już dziś.