Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Amerykanie w Kambodży - Historia - Wiedza
Amerykanie w Kambodży
poniedziałek, 14 maja 2012 14:53

1 maja 1970 r. w nocy jednostki amerykańskie przekroczyły granicę Kambodży. Prezydent  Richard Nixon w oświadczeniu  nazwał ten krok ograniczonym manewrem wojskowym. Przyczyną inwazji była nasilająca się działalność wojsk północnowietnamskich na terytorium Laosu i Kambodży.

 Kambodża była terenem, na którym wojska Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego i wojska północnowietnamskie przygotowały ofensywy i bazy odwrotowe. W wyniku prawicowego przewrotu generała Lon Nola sformułowany został w Kambodży nowy rząd, który rozpoczął kampanię antywietnamską.

W Pekinie zebrał się Kongres Narodów Kambodży, który nie uznając władz powstałych w wyniku zamachu stanu, powołał kierownictwo Zjednoczonego Frontu Narodowego Kambodży (FUNK) oraz utworzył  emigracyjny Królewski Rząd jedności Narodowej, na czele którego stanął książę Narodom Sihanouk.

Wyzwał on do walki przeciwko nowemu reżimowi kambodżańskiemu. W walkach w Kambodży wzięło udział 10 tys. żołnierzy amerykańskich i 140 tys. żołnierzy wietnamskich. Użyto również  sił morskich i lotniczych. Śmierć poniosło 219 Amerykanów,833zostało rannych. Wojska południowowietnamskie straciły 505 osób, a 2200 zostało rannych.PP/Kroniki XX wieku


Reklama

Wykonujemy makijaże wyłącznie wysokiej jakości kosmetykami wybranych marek. oferta tu Zapraszamy Panie w każdym wieku na konsultacje i wskazówki dotyczące makijażu.