Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Katastrofa Hindenburga (video+galerie) - Historia - Wiedza
Katastrofa Hindenburga (video+galerie)
piątek, 04 stycznia 2013 14:26
To była jedna z najsłynniejszych katastrof lotniczych w historii. Sterowiec Hindenburg, którym szczyciła się III Rzesza, 6 maja 1937 r., po trzydniowej podróży spłonął na oczach licznie zgromadzonych widzów, którzy przybyli ciekawi na lotnisko Lakehurst w stanie New Jersey, zobaczyć ten ówczesny cud techniki.


Spośród 36 pasażerów, zginęło 13, natomiast spośród 61 członków załogi, śmierć w płomieniach znalazło 22.


Jest kilka hipotez co do przyczyn katastrofy. Jedni sugerują sabotaż. Inni, że katastrofa Hindenburga została spowodowana zmęczeniem materiału poszycia sterowca. Pojawiła się również teoria, że sterowiec spłonął z powodu połączenia łatwopalnych substancji zastosowanych w farbie, którą zostało pomalowane poszycie, jednak teoria ta została obalona w programie Discovery "Prawda czy fałsz - pogromcy mitów" w odcinku Tajemnica Hindenburga.


Sterowiec Hindenburg
Sterowiec Hindenburg
Sterowiec HindenburgCałe wydarzenie zarejestrowano na taśmie filmowej, przez operatorów, którzy mieli nagrać materiał z lądowania Hindenburga po raz pierwszy na amerykańskiej ziemi.