Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Najstarsza sztuka jaskiniowa - Historia - Wiedza
Najstarsza sztuka jaskiniowa
środa, 20 czerwca 2012 16:34

Czerwone kropki, zarysy dłoni i figury zwierząt – to najstarsze przykłady malowideł skalnych znajdowanych w Europie.
Symbole na ścianach w 11 miejscach w Hiszpanii (jaskinie Altamira, El Castillo, Tito Bustillo) od dawna doceniane są z uwagi na ich znaczenie historyczne. Ale niedawno naukowcy, wykorzystując  nowe techniki datacji, bardziej precyzyjnie określili czas ich powstania.


Podobno jeden z motywów – słaba czerwona kropka – może mieć nawet 40 800 lat.


„W Kantabrii, w El Castillo znajdziemy zarysy dłoni, które uformowano przez zdmuchiwanie farby na rękę dociśniętą do ściany jaskini”, wyjaśnia doktor Alistar Pike z Uniwersytetu w Bristolu.


Zespół naukowców przebadał złoża węglanu wapnia (kalcytu) uformowane w górnej części malowideł. Zmiany zachodzące w tej skale, uwidaczniające się w jej strukturze, pozwalają na bardzo precyzyjne określenie czasu poszczególnych procesów. Jest to datowanie tzw. metodą uranowo-torową.


Do badań potrzebne były tylko minimalne ilości próbek i zespół badaczy pobierał bardzo cienkie warstwy kalcytu osadzone na powierzchni pigmentów malarskich. Ponieważ minerał zbierał się na na wierzchu, dlatego malowidła musiały być wykonane nieco wcześniej, a zatem datacja uwzględnia minimalny wiek rysunków.
Czas powstania najstarszych z nich jest zbieżny z pierwszą znaną migracją człowieka współczesnego (Homo sapiens) do Europy. Wcześniej, czyli ponad 41 000 lat temu to jego ewolucyjny kuzyn, Neandertalczyk panował na kontynencie. Pojawia się zatem pytanie, który z hominidów był autorem malowideł?
K.P./bbc.co.uk/fot: Pedro Saura


Reklama

Pełna oferta na koszule Lublin , obuwie i garnitury.

Polecamy ich, wiedzą co to jest medycyna estetyczna lublin .