Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Odkryto szczątki Jana Chrzciciela? - Historia - Wiedza
Odkryto szczątki Jana Chrzciciela?
piątek, 22 czerwca 2012 10:57

Naukowcy odkryli nowe dowody, które wspierają teorię, że szczątki znalezione po podłogą kościoła w Bułgarii mogą należeć do Jana Chrzciciela.
Relikwie znaleziono 2 lata temu w małym marmurowym sarkofagu na wyspie zwanej Sveti Ivan, czyli Święty Jan. Są wśród nich kości ręki, części czaszki oraz ząb.
Zespół badaczy z Uniwersytetu w Oksfordzie ocenił wiek kostki prawej dłoni na I stulecie n. e., czyli czas, w którym Jan Chrzciciel naprawdę żył.


Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze natomiast przeanalizowali DNA szczątków. Odkryli, że należały one do jednej osoby, najprawdopodobniej mężczyzny pochodzącego z terenu dzisiejszego Bliskiego Wschodu.


Te ustalenia nie udowadniają niczego ostatecznie, ale też nie obalają tezy wysuniętej przez bułgarskich archeologów, którzy jako pierwsi odnaleźli kości.
Wiele ośrodków na świecie deklaruje, że posiada relikwie świętego (w meczecie w Damaszku rzekomo znajduje się głowa, a w klasztorze prawosławnym w serbskiej Czarnogórze prawa ręka, którą prorok udzielił chrztu Jezusowi w Jordanie).


W pobliżu sarkofagu archeolodzy  znaleźli skrzynię z utwardzonego popiołu wulkanicznego. Starogrecki napis na niej wzmiankuje właśnie Jana Chrzciciela  oraz datę 24 czerwca, kiedy to chrześcijanie świętują jego narodziny.

K.P.discovery.com


Reklama

Już dziś dla was oferujemy szamba ekologiczne lublin najlepsze na rynku/

Zobaczcie sami, tak działa weterynarz lublin, profesjonalny i skuteczny.