Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Sprowadzenie prochów generała Bema do Polski - Historia - Wiedza
Sprowadzenie prochów generała Bema do Polski
piątek, 11 maja 2012 10:44

Józef Bem, bohater dwóch narodów, Polaków i Węgrów, na spoczywał w obcej ziemi do roku 1929 r. Odrodzone państwo Polskie dbało o bohaterów, którzy bili się i ginęli za ojczyznę. Naturalnym więc było, że prochy generała powinny zostać sprowadzone do kraju. 

Prochy Józefa Bema wróciły do ojczyzny z Aleppo z Syrii, gdzie ten wybitny generał  został pochowany w 1850 r.  W 1849 r. przyjął islam i jako Murat Pasza bronił Aleppo przed oblężeniem Beduinów. Zmarł na malarię.

Zwłoki Józefa Bema transportowane z honorami były przez Węgry

Po przetransportowaniu do kraju, jego prochy spoczęły w rodzinnym Tarnowie. O godzinie 10.00  całe miasto wylegało na powitanie pociągu wiozącego trumnę. W uroczystościach złożenia zwłok bohatera w specjalnym mauzoleum wzięła udział jego rodzina, delegacja z Węgier i Turcji oraz przedstawiciele władz.

Kokdukt w Krakowie

Reporter „Ilustrowanego Kuriera Codziennego’’ relacjonował: „Jak Tarnów Tarnowem, tak nie pamięta to stare miasto podobnego święta. W mauzoleum tarnowskim spoczęły zwłoki tego, który nie tylko jest chlubą tego starego grodu, ale sławą dwóch narodów. Nastrój można porównać z uroczystościami, jakie się odbywały ongi w Krakowie podczas pogrzebu Kościuszki. Chwile takie są niezapomniane. Uczuciom tym niejednokrotnie dawali wyraz Węgrzy twierdząc, iż nie spodziewali się , by Tarnów zdobył się na tak wspaniała oprawę uroczystości’’.

kg/Kronika XX wieku/fot.: NAC


Reklama

Od lutego 1992 roku pomagamy w realizacji inwestycji budowlanych. kupuj sprzedajemy materiały budowlane.

VoxNet S.A. posiada czołową pozycję wśród dostawców kart typu prepaid umożliwiających wykonywanie tanich międzynarodowych rozmów telefonicznych - karty TeleRabat i PAPUGA. darmowe rozmowy do anglii Zdobyliśmy zaufanie największych polskich firm dystrybucyjnych: Poczta Polska, Żabka, Kolporter S.A., BillBird. W punktach handlowych tych sieci dostępne są nasze karty prepaid.

Kancelaria Adwokacka oferuje kompleksową obsługę prawną dla Klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, niezależnie od formy organizacyjno - prawnej. rozwód lublin Zadzwoń i zapytaj o rozwiązanie Twojego problemu.