Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Unikalna mapa Ameryki - Historia - Wiedza
Unikalna mapa Ameryki
czwartek, 05 lipca 2012 10:19

Kopię rzadkiej XVI-wiecznej mapy nazywanej „aktem urodzenia Ameryki” odkryto w Niemczech.

Mapa słynnego kosmografa, Martina Waldseemüllera jest uznawana za pierwsze świadectwo dokumentujące nowo odkryty kontynent oraz jego nazwę – Amerykę.
Dotychczas uważano, że autor stworzył tylko 4 kopie. Teraz jednak naukowcy z uniwersytetu w Monachium odkryli piątą z nich. Znajdowała się w XIX-wiecznej książce zupełnie niezwiązanej z tematem.

 
Sven Kuttner, szef w instytucie starodruków na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana mówi: „Wydaje się, że jest to druga edycja i bardzo unikalna mapa. Dotychczas nie było żadnych sygnałów o innych mapach tego typu”.


Niemieccy naukowcy mają zamiar opublikować dzisiaj, 4 lipca w dniu narodowego święta Ameryki pożółkły dokument online.
Poprzednia znacznie większa wersja jest przechowywana w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Została podarowana Stanom Zjednoczonym przez kanclerz Niemiec, Angelę Merkel w 2007 roku.


Przypuszcza się, że Waldseemüller tworząc swoją mapę, wykorzystywał informacje i doniesienia z pierwszych wypraw transatlantyckich. Wykreowany przez niego kształt kontynentów Ameryki Północnej i Południowej ledwo przypomina ten znany nam dzisiaj.
K.P./bbc.co.uk


Reklama

Ich oferta na Yankee Candle na pewno wam się spodoba.

Jej specjalność to między innymi medycyna estetyczna lublin, sam zobacz jak działa.