Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Żydowskie manuskrypty z Afganistanu sprzed 1000 lat - Historia - Wiedza
Żydowskie manuskrypty z Afganistanu sprzed 1000 lat
piątek, 04 stycznia 2013 12:43
Biblioteka Narodowa Izraela w zaprezentował bezcenne hebrajskie rękopisy, stanowiące pierwszy fizyczny dowód istnienia starożytnej społeczności żydowskiej w Afganistanie.


Przedstawiciele Biblioteki, poinformowali w czwartek, że dokumenty pochodzą z jaskiń znajdujących się w północnym Afganistanie, kraju, który obecnie jest siedzibą talibów.


Manuskrypty mają około 1000 lat, i jak twierdzą naukowcy, przetrwały, bo Żydzi nie mieli zwyczaju wyrzucać dokumentów zawierających w treść nazwę "Bóg", zachowały się w dobrym stanie dzięki suchym warunkom w jakich przeleżały cały ten czas w jaskini.


Żydowskie manusrypty z Afgani...
Żydowskie manusrypty z Afgani...
Żydowskie manusrypty z Afgani...Naukowcy twierdzą, że "afgańskie Geniza" jest największym tego rodzaju archiwum znalezionym od czasu "kairskiej Geniza" - ponad 100 lat temu, odkryto w egipskiej synagodze ogromną ilość średniowiecznych rękopisów, uważanych za jeden z najcenniejszych zbiorów historycznych dokumentów, jakie kiedykolwiek zostały znalezione.


Słowo "Geniza" oznacza w judaizmie specjalne pomieszczenie, schowek, rodzaj składnicy, w którym umieszcza się zniszczone, nieużywane bądź wycofane z obiegu święte księgi. Konieczność istnienia takiej składnicy wynika z ogromnego szacunku, którym Żydzi otaczają teksty święte tj. Tanach, księgi liturgiczne i modlitewniki, ze względu na obecność w nich imienia Boga.