Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Za kilka dni nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca - Kosmos - Wiedza
Za kilka dni nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca
wtorek, 15 maja 2012 11:16

W nocy z 20 na 21 maja będzie miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca, niestety nie będzie widoczne z terenu Polski - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Jak wyjaśnił naukowiec, zaćmienie Słońca ma miejsce wówczas, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy. Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity, czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.

Zdaniem astronoma większość ludzi odróżnia zaćmienie częściowe od zaćmienia całkowitego. W tym pierwszym tarcza Księżyca nie przechodzi centralnie na tle tarczy Słońca, przez co tylko część naszej dziennej gwiazdy jest przysłonięta. W przypadku zaćmienia całkowitego cała tarcza Słońca jest zasłonięta przez Srebrny Glob.

„Jest jednak jeszcze jeden możliwy wariant. Ponieważ orbity Księżyca i Ziemi są elipsami, rozmiary kątowe naszego naturalnego satelity i Słońca na niebie zmieniają się. Gdy zaćmienie Słońca wypada w okolicach momentu, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi i jego tarcza jest najmniejsza, nie jest ona w stanie w całości zakryć Słońca i mamy do czynienia z zaćmieniem obrączkowym” – tłumaczył dr Olech.

Do takiej właśnie sytuacji dojdzie 21 maja. Księżyc znajdzie się najdalej od Ziemi 19 maja o godzinie 18.28 i w zaćmieniu Słońca, do którego dojdzie ponad dobę później, nie będzie w stanie całkowicie zakryć naszej gwiazdy.

„Pas fazy obrączkowej zaćmienia zaczynie się 21 maja o godzinie 0.06 naszego czasu we wschodnich Chinach, następnie zahacza o Japonię (w tym o Tokio), przechodzi przez cały Pacyfik i kończy się w południowo-zachodnich stanach USA o godzinie 3.39. Na szczególnie ładny widok będą mogli liczyć właśnie obserwatorzy znajdujący się właśnie w USA. Zaćmione Słońce będzie tam bowiem zachodzić nad Wielkim Kanionem. Maksymalny czas trwania fazy obrączkowej wyniesie 5 minut i46 sekund” – powiedział ekspert.

Faza częściowa zaćmienia będzie widoczna na Pacyfiku, we wschodniej Azji, Alasce, Kanadzie, prawie całych Stanach Zjednoczonych oraz części Meksyku. W Polsce zaćmienie nie będzie widoczne.PAP - Nauka w Polsce

 


Reklama

Drugim profilem produkcyjnym firmy DOMO-SYSTEM są rolety rzymskie, austriackie, panele oraz karnisze. oferta tu Rozwijając swoją firmę szczególną uwagę przywiązujemy do oczekiwań i opinii klientów.

Efaro to miejsce gdzie kupisz najlepsze opony w rozsądnej cenie. oferta Sprawdź naszą ofertę w internecie.

Komplety pościeli dziecięcej, ubranka dla dzieci. dziecięcy sklep internetowy Wejdź na naszą stronę i złóż zamówienie.