Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Dinozaur na aukcji - Natura - Wiedza
Dinozaur na aukcji
sobota, 26 maja 2012 05:47

O skamieniałości dinozaura, który niegdyś znajdował się na szczycie łańcucha pokarmowego toczy się obecnie batalia prawna. Nie wiadomo bowiem, czy szczątki mogą zostać sprzedane kupującemu ze Stanów Zjednoczonych.
Anonimowy nabywca, który w niedzielę (20 maja) za sumę 1,1 miliona dolarów wylicytował  w Nowym Jorku kości olbrzyma, może ich nie otrzymać, jeśli sąd uzna, że ich prawowitym właścicielem jest Mongolia.

 


Prezydent azjatyckiego państwa mówi, że szkielet wysoki na 2,4 m i długi na 7,3 m niemal na pewno został wywieziony poza granice jego kraju bezprawnie. Amerykańscy i mongolscy paleontolodzy poparli przywódcę, Cachiagijna Elbegdordża, który twierdzi, że ten gatunek dinozaura, zwany nieraz Tyrannosaurus bataar pochodzi z Mongolii.


Do tej pory wszystkie skamieniałości, jednoznacznie identyfikowane jako ta odmiana gada pochodziły z jednego miejsca na pustyni Gobi. Zgodnie z prawem Mongolii „przedmioty o wartości historycznej, kulturalnej lub naukowej” znalezione na powierzchni lub pod ziemią są własnością państwa.


Dom aukcyjny Heritage Auctions nie podał tożsamości sprzedawcy skamieniałości, ale zapewnił, że posiada pisemne zapewnienie właściciela o pełni praw do szkieletu. W niedzielę prezes firmy, Gregory Rohan podkreślił, że wystawianie na poważnej aukcji okazu o wątpliwym pochodzeniu nie miałoby sensu. „Jeśli istnieje problem z prawem własności, idziesz i sprzedajesz to co masz potajemnie na zapleczu za walizkę pieniędzy. My z takim czymś nie mamy nic wspólnego”, powiedział.
K.P./livescience.com


Reklama

Chcecie kupić płytki kamienne i kamień do ogrody, znajdziesz ofertę na http://www.magiakamienia.com/rodzaj/plytki-kamienne/.

Wiemy jakich mebli możecie szukać, zobacz ofertę i wybierz meble dla siebie.