Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Kiedy pojawiły się niedźwiedzie polarne? - Natura - Wiedza
Kiedy pojawiły się niedźwiedzie polarne?
poniedziałek, 23 kwietnia 2012 20:32

Niedźwiedzie polarne wyodrębniły się z grupy brunatnych już około 600 tys. lat temu. Ten znakomicie przystosowany do zimna gatunek jest więc nawet pięć razy starszy, niż zakładano. O nowych analizach genetycznych czytamy w "Science".
A zatem niedźwiedzie polarne miały również pięć razy więcej czasu (niż dotąd sądzono), na to, by przystosować się do trudnych, arktycznych warunków - sugerują naukowcy z międzynarodowego zespołu pod kierunkiem Franka Hailera z Centrum Badań Bioróżnorodności i Klimatu (BiK-F) w niemieckim Frankfurcie nad Menem.

Dotychczasowe badania ewolucyjnej historii niedźwiedzi polarnych prowadzono głównie w oparciu o ich DNA mitochondrialne (mtDNA), które dziedziczy się głównie w linii żeńskiej. Kod genetyczny mitochondrów zawiera jednak tylko mały ułamek tej informacji, jaką znajdziemy w całym kodzie genetycznym, obecnym w genomie jądrowym.

Ponieważ różne fragmenty genomu mogą "zdradzić" naukowcom przeróżne informacje, rekonstruowanie ewolucyjnej historii jakiegoś gatunku wyłącznie na podstawie analiz DNA mitochondrialnego przypomina czytanie tylko kilku stron, zamiast całej książki. Pracując w taki sposób badacze ryzykują tym, że nie dotrą do większej porcji danych.

Dlatego właśnie Hailer i jego zespół chcieli sprawdzić, czy genom jądrowy "opowiada" im to samo, co DNA mitochondrialne. Z wcześniejszego badania mtDNA wynikało, że niedźwiedzie polarne są dość młodą, ewoluującą od niedawna grupą, wywodzącą się od niedźwiedzi brunatnych z północnych rejonów ziemi.

Nowe badania pokazały coś innego. Dane z analiz wielu niezależnie dziedziczonych fragmentów genomu jądrowego pokazały, że niedźwiedzie polarne i brunatne stały się odrębnymi grupami o wiele dawniej, niż sądzono. Badacze zwracają jednocześnie uwagę na to, że w czasie, gdy linie ewolucyjne obu grup się rozeszły, na ziemi na dość długi czas spadły temperatury (wiemy o tym dzięki badaniom plejstoceńskiego klimatu). Może to czysty przypadek - sugerują autorzy badania, ale też możliwe, że drastyczne ochłodzenie klimatu w plejstocenie przyczyniło się do ewolucji niedźwiedzi polarnych, przynajmniej na początku tego procesu.

Autorzy badania zauważają też, że w miarę, jak obecna aktywność ludzi przyspiesza zmiany klimatu, Arktyka może się ogrzewać szybciej, niż podczas dawnych ociepleń. Nowa analiza pozwala sądzić, że historyczne przystosowanie do zmieniającego się klimatu mogło się odbywać bardzo powoli. Wobec obecnych, dynamicznych zmian klimatu ten polarny gatunek może nie mieć dość czasu na ewolucyjną reakcję.PAP - Nauka w Polsce