Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Lodowce w Grenlandii topią się wolniej - Natura - Wiedza
Lodowce w Grenlandii topią się wolniej
wtorek, 08 maja 2012 14:36

Grenlandzkie lodowce nie topnieją tak szybko, jak do tej pory uważano, a więc w mniejszym stopniu przyczyniają się do wzrostu poziomu mórz – wykazało trwające dziesięć lat badanie.
To, jak szybko topnieją lodowce, zależy w dużym stopniu od prędkości ich poruszania się. W badaniu opisanym w magazynie „Science” naukowcy dowodzą, że woda z lodowców podniesie poziom mórz do 2100 roku o 0,8 metra, a nie o dwa metry, jak utrzymywano wcześniej.

Badacze przyjrzeli się danym satelitarnym z Kanady, Niemiec i Japonii z lat 2000-2011 i odkryli, że największe lodowce Grenlandii, niewystające poza ląd, przesuwają się raczej powoli – od dziewięciu do 100 metrów rocznie. W ciągu ostatniej dekady temperatura wzrosła tam średnio o 1 st. Celsjusza.

Lodowce szelfowe wychodzące poza ląd poruszają się szybciej – od 305 metrów do 1,6 km rocznie. „Jak do tej pory, średnio przyspieszyły o 30 proc. w skali dziesięciu lat” – powiedziała prowadząca badanie Twila Moon z University of Washington.

Szybciej poruszające się lodowce uwalniają więcej lodu i wody do oceanu, niż te wolniejsze. Jeśli tempo grenlandzkich lodowców nie wzrośnie, mogą sprawić, że poziom mórz wzrośnie do 2100 roku od 10 do 48 centymetrów.

Moon twierdzi, że wnioski z badania pomogą lepiej zrozumieć efekty zmian klimatu. Jednak, choć naukowcy lepiej rozumieją warunki topnienia lodowców, wiele pytań na temat ich wpływu na wzrost poziomu mórz wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

„Dziesięcioletni okres badawczy wciąż jest za krótki, aby zrozumieć ten długoterminowy proces” – podkreślił współautor badania Ian Howat z Ohio State University. „W przyszłości mogą zaistnieć zdarzenia, które mogą spowodować przyspieszenie ruchu lodowców” – dodał. Jak twierdzi, może też okazać się, że potężne lodowce Grenlandii nie były narażone do tej pory na zmiany klimatu i dopiero teraz przyspieszą, co wywoła znaczny wzrost poziomu mórz – podała agencja AFP.PAP - Nauka w Polsce