Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Po wielkiej zagładzie - Natura - Wiedza
Po wielkiej zagładzie
czwartek, 31 maja 2012 12:32

Coś, co 250 milionów lat temu unicestwiło 90% istot żywych na naszej planecie było takim ciosem, że oddychające organizmy nie podniosły się z grobu przez następne 10 milionów lat. 

Naukowcy uważają, że cały proces trwał tak długo, bo gdy gatunki próbowały się odnawiać, uderzały w nie kolejne śmiercionośne fale, jako że środowisko nadal się zmieniało.

Wymieranie permskie było największym na Ziemi: zabiło 96% gatunków morskich i 70% kręgowców lądowych.

Naukowcy nie są pewni, co wywołało masowe wymieranie. Wydaje się, że proces mógł przebiegać w  3 fazach, a kombinacja czynników doprowadziła do tak wielkich szkód.

Były najwyraźniej 2 powody, dla których  odzyskiwanie dawnego stanu zajęło aż 10 milionów lat: sama intensywność kryzysu i trudne warunki na Ziemi po pierwszej fali wymierania. Obecne badania sugerują, że niesprzyjające czynniki środowiskowe pojawiały się seriami przez 5-6 milionów lat.

Gdy wreszcie groźne procesy uspokoiły się , pojawiły się bardziej złożone ekosystemy.
„Często uważamy masowe wymieranie za całkowicie negatywne, ale w tym, najbardziej niszczycielskim wypadku, życie odbudowało się po wielu milionach lat i pojawiły się nowe grupy”, mówi Michael Benton z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii. „To wydarzenie na nowo ustaliło bieg ewolucji”.
K.P./discovery.com


Reklama

Odwiedźcie stronę , śmiało możemy wam ich polecić.

Zobaczcie stronę http://www.vista-design.pl/ i zamówcie wykonanie prac już dziś.