Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Dopamina wpływa na chęć do pracy - Nauka i człowiek - Wiedza
Dopamina wpływa na chęć do pracy
piątek, 04 maja 2012 11:59

Wyraźne różnice w podejściu do pracy mogą mieć związek z aktywnością dopaminy w trzech specyficznych obszarach mózgu - informuje "Journal of Neuroscience".
Badania wykonali metodą pozytronowej tomografii emisyjnej naukowcy z Vanderbilt University, wśród nich profesor psychologii, David Zald. W badanej grupie było 25 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 29 lat, z czego 52 proc. stanowiły kobiety.

Aby określić chęć badanych ochotników do pracy w zamian za nagrodę, naukowcy dali im do wyboru możliwość zarabiania pieniędzy dzięki przyciskaniu guzika - w prosty sposób za 1 dolara, a w skomplikowany - za 4 dolary. Miało to pozwolić na ustalenie, kto jest bardziej chętny do pracy w zamian za wynagrodzenie,

Jak się okazało, w mózgach chętnych do pracy, energicznych osób, uwalniało się więcej neuroprzekaźnika - dopaminy w obszarach związanych z nagrodą i motywacją (prążkowie i kora przedczołowa brzuszno-przyśrodkowa).

Natomiast w przypadku "obiboków" (slackers), których nie pociąga ciężka praca w zamian za nagrodę wysoki był poziom dopaminy w innej części mózgu - odpowiadającej za emocje i poczucie ryzyka przedniej części tak zwanej wyspy. To odkrycie było dla badaczy całkowitym zaskoczeniem.

Wcześniejsze badania na szczurach wykazały, że dopamina ma kluczowe znaczenie dla motywacji. Jak tłumaczą naukowcy, u ludzi dopamina działa w różnych miejscach i determinuje indywidualne różnice w zachowaniu.

Zdaniem specjalistów wyniki ich badań mogą się przyczynić między innymi do lepszego leczenia problemów z uwagą, depresji, schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych związanych z obniżeniem motywacji.PAP - Nauka w Polsce