Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Eksplozja jak cios pięścią - Nauka i człowiek - Wiedza
Eksplozja jak cios pięścią
wtorek, 22 maja 2012 13:36

Podczas eksplozji na polu walki żołnierze wystawieni są na działanie potężnej fali uderzeniowej, ale to ruch głowy powoduje uszkodzenia mózgu - informuje "New Scientist".
Naukowcy nie byli dotychczas pewni, jaki efekt fizyczny odpowiada za uszkodzenia mózgu związane z eksplozjami materiałów wybuchowych. Specjalistom z uniwersytetu w Bostonie udało się to wyjaśnić dzięki badaniom ciał poległych żołnierzy i eksperymentach na myszach.


U wielu osób, którym udało się przeżyć eksplozję dochodzi do przewlekłej traumatycznej encefalopatii (CTE). Objawami tej choroby zwyrodnieniowej są problemy z pamięcią, depresja i trudności z przyswajaniem wiedzy. W warunkach pokoju CTE wywoływana jest zwykle przez powtarzające się wstrząsy - tak jak w przypadku bokserów czy zawodników grających w futbol amerykański.


Jak wyjaśnia biorący udział w bostońskich badaniach inżynier Robin Cleveland, uszkodzenia u futbolistów czy pięściarzy są związane z uderzeniem w głowę. Okazało się, że związane z tym zmiany u sportowców są podobne do zmian w mózgach poległych wskutek eksplozji żołnierzy - występuje nagromadzenie nieprawidłowego białka tau.


W drugiej części badań naukowcy wystawili myszy na działanie eksplozji odpowiadających wybuchom bomb i mierzyli przemieszczanie się ich głów przy pomocy ultraszybkiej kamery. Po takim doświadczeniu myszom trudno było odnaleźć wyjście z labiryntu, miały też problemy z zapamiętywaniem, a w ich mózgach pojawiło się białko tau.


Co ciekawe, gdy myszom unieruchomiono głowy, wybuchy nie powodowały u nich ani widocznych uszkodzeń mózgu, ani problemów z pamięcią. Tak więc uszkodzenia powodował ruch głowy, a nie przejście przez nią fali uderzeniowej.


Odkrycie może wpłynąć na sposób, w jaki chronieni są żołnierze. Zamiast projektować hełmy tłumiące fale uderzeniową, lepiej postarać się o ograniczenie ruchu głowy. Możliwe, że w ten sposób da się zredukować występowanie zespołu stresu pourazowego (PTSD), spekulują naukowcy.

 www.naukawpolsce.pap.pl


Reklama

Grupa Aneks oferuje profesjonalną oprawę wesel i innych imprez. zespół muzyczny dolnośląskie Zadzwoń do nas i zapoznaj się z indywidualną ofertą.

Profesjonalnie chronimy Twoje dane osobowe. dane osobowe lublin Działamy na terenie Lublina i okolic.

Łukasz Mendocha - profesjonalny doradca finansowy - Lublin. doradca finansowy lublin Pełna oferta na mojej stronie internetowej.