Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Jak się nauczyć rysować? - Nauka i człowiek - Wiedza
Jak się nauczyć rysować?
środa, 25 kwietnia 2012 22:32

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego jedni potrafią rysować, a inni to zupełne beztalencia w dziedzinie plastyki? Zdaje się, że naukowcy właśnie znaleźli odpowiedź.
Zdolność realistycznego odtwarzania otoczenia zależy od trzech czynników: jak dana osoba postrzega rzeczywistość, jak dobrze zapamiętuje informację wizualną i które elementy obiektu wybiera do odtworzenia. Naukowcy z University College London odkryli też, że wszystkie te procesy można udoskonalić, praktykując.

 

 

Ludzie, którzy słabo rysują, nie postrzegają świata takim, jakim jest naprawdę. Gdy patrzymy na obiekt, nasz wzrok automatycznie źle ocenia takie atrybuty jak: wielkość, kształt czy kolor. Badania pokazują, że niektóre mylne interpretacje przekładają się na błędy rysunkowe.

 

Ale nieprawidłowe postrzeganie to tylko częściowa przyczyna niepowodzeń plastycznych, podkreśla Rebecca Chamberlain, psycholog z University College London, która niedawno wraz z kolegami prowadziła eksperymenty na temat roli pamięci wzrokowej w procesie rysowania. Według badaczy, spore umiejętności w tej dziedzinie wynikają z możliwości zapamiętania prostych relacji w obiekcie (takich jak kąt pomiędzy dwoma liniami) od momentu obserwacji do chwili rysowania. Dodatkowo „rysowanie wiąże się zarówno z całościowym postrzeganiem relacji proporcji jak również ze skupianiem się na szczegółach odizolowanych od całości”, mówi Chamberlain.


Ponadto dowiedziono, że prawdziwi artyści lepiej dobierają te elementy obiektu, które są niezbędne do oddania istoty jego formy. Po ustaleniu ważnego komponentu, koncentrują swoją uwagę na nim i ignorują nieistotne szczegóły w otoczeniu.


„Nie ma wątpliwości, że praktyka jest ważnym elementem zdolności rysowania, chociaż niektórzy mogą mieć predyspozycje w postaci dokładniejszej percepcji i lepszej pamięci wzrokowej, niż inni””, mówi Chamberlain.
K.P./livescience.com/fot. sxc.hu