Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Seks daje przewagę - Nauka i człowiek - Wiedza
Seks daje przewagę
środa, 30 maja 2012 12:49

Seks jest przyjemny, ale z biologicznego punktu widzenia pochłania duże zasoby energii i nie zawsze gwarantuje sukces reprodukcyjny. Dlaczego zatem nie rozmnażamy się jak pierwotniaki?
Biolog z Michigan Technological University odkryła powody: rozmnażanie płciowe wzmacnia zdolność organizmu do adaptacji, a konkretnie może prowadzić do większej odporności na choroby.

 


Erika Hersh-Green wraz z kolegami sprawdziła swój pomysł na 32 gatunkach wiesiołka. Część spośród tych roślin rozmnaża się bezpłciowo, a część płciowo. W trakcie badań porównywano 16 odmian jednego rodzaju z 16 odmianami drugiego rodzaju.
„Odkryliśmy, że rośliny rozmnażające się płciowo mają zwiększoną zdolność do pozytywnej ewolucyjnie adaptacji. Jest to zgodne z wieloma teoriami ewolucji płci”, mówi Hersch-Green.


Taki typ reprodukcji, według naukowców, niesie dwie wielkie zalety: szybszą wymianę niekorzystnych mutacji z puli genetycznej oraz tasowanie genetycznego materiału rodziców w każdym pokoleniu, co zwiększa prawdopodobieństwo nowych kombinacji genetycznych dopasowujących się do otoczenia.


W trakcie testów zespół sekwencjonował geny chitynazy. Okazało się, że geny chitynazy u gatunków płciowych były różne w czterech miejscach w porównaniu do genu pierwotnego, podczas gdy u gatunków bezpłciowych nie zmieniły się. Co więcej, geny w roślinach płciowych produkowały więcej enzymu chitynazy używanego do walki z chorobami.


Najnowsze wyniki pokazują zatem, że zgodnie z teoriami, seks daje organizmom przewagę ewolucyjną.
K.P./phys.org


Reklama

Klinika dentystyczna http://www.dentaspa.pl/ zaprasza do siebie na zabiegi dentystyczne.

Ofrują dla swoich klientów szkolenia e-learningowe na najwyższym poziomie na rynku.