Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Zalety rannego wstawania - Nauka i człowiek - Wiedza
Zalety rannego wstawania
środa, 13 czerwca 2012 20:02

Ludzie, którzy wstają wcześnie rano są szczęśliwsi od pozostałych, wynika z najnowszych badań. Naukowcy stwierdzili, że ranne ptaszki są ogólnie zdrowsi i bardziej zadowoleni z życia, bo łatwiej im się podporządkować pewnemu harmonogramowi dnia, sprostać wyzwaniom. Jednocześnie zwiększa się ich odporność.

 
Według ekspertów z University of Toronto, nocne marki natomiast ulegają swoistemu zmęczeniu wynikającemu z zakłócenia standardowego rytmu dnia i nocy, przez co ich zegar biologiczny gorzej synchronizuje się z działalnością społeczną.


Badania pokazały też, że wraz z wiekiem większość osób porzuca nocne zwyczaje charakterystyczne dla młodości i zaczyna wstawać wcześniej.
Naukowcy przebadali 2 grupy ludzi: 435 osób w wieku 17-38 lat i niemal 300 osób w wieku 59-79 lat. Wszyscy byli zobowiązani do wypełnienia ankiety na temat stanu emocjonalnego, samopoczucia związanego ze zdrowiem oraz wskazania preferowanej pory dnia.


Osoby około 60. roku życia były w większości skowronkami. Tymczasem wśród młodych tylko 1 na 10 respondentów preferował poranne wstawanie.
„Odkryliśmy, że starsze osoby zgłaszały więcej pozytywnych emocji niż młodsze”, mówi Renee Biss, doktorantka na wydziale psychologii, która prowadziła badania.
K.P./telegraph.co.uk


Reklama

Oferujemy pranie dywanów lublin, oraz okolica, sprawnie i szybko.

W serwisie dowiecie się jak zbadać i diagnozować ból piersi szybko i skutecznie.